graudi seklas 1Šajā mājas lapas sadaļā Jūs varat izlasīt dažas no pēdējo gadu publikācijām, kas Latvijas periodikā veltītas sēklkopības un šķirņu aizsardzības jautājumiem, kā arī LSA sagatavotus sezonas apskatus.

Sezonas apskati

sēklkopības  nozares ekspertu vērtējumā

LSA ik gadu seko līdzi norisēm sēklu tirgū un apstākļiem, kas ietekmē to Latvijā. Ekspertu tikšanās reizēs diskutējam par novēroto un mēģinām izteikt prognozes.

2017. gada sezonas apskats šeit>>>


 • Pret sēklu iegādi nedrīkst attiekties vieglprātīgi

publicēts "Saimnieks" 2017. gada februāra numurā

Kā ik pavasari, sākoties pavasara darbu plānošanai, viena no aktualitātēm ir arī sēklu iegāde. Šķirņu un sēklu piedāvājums parasti ir pietiekami plašs, lai katrs lauksaimnieks atrastu savai saimniecībai un saimniekošanas veidam piemērotākās. Tomēr pirms sēklu iegādes ļoti svarīgi ir būt pārliecinātam, ka tiks nopirktas labas kvalitātes materiāls. Lasīt visu rakstu »


 • Kāds ir kvalitatīvs sēklas materiāls?

publicēts "Saimnieks" 2017. gada februāra numurā

Lai arī augkopji nešaubīgi zina, ka sējai jāizvēlas vislabākais sēklas materiāls, un tāds parasti ir sertificēts un veselīgs materiāls, joprojām daudzās saimniecībās praktizē nesertificētas sēklas izmantošanu. Pašsaprotami, ka šajā gadījumā attiecīgā gada raža jau pirms sējas pakļauta riskam slikti un nevienmērīgi sadīgt, sējumam ieaugt nezālēs un augiem inficēties ar slimībām. Lasīt visu rakstu »


 • Sēklas materiāla kvalitātes nozīme graudaugu integrētajā audzēšanā

publicēts Latvijas Lauku konsultāciju un izglītības centra izdevumā "Izmēģinājumi augkopībā un lopkopībā 2016" Lasīt visu rakstu »

 • Kāpēc daži maksā par visiem?

publicēts "Zemnieku Saeima žurnālā bierdiem" 2016. gada oktobra numurā

Kā katru gadu pašā sezonas karstumā liela daļa no Jums saņem Deklarāciju par aizsargāto šķirņu pašaudzētas sēklas sējumiem no Latvijas Sēklaudzētāju asociācijas. Daži šādas informācijas sniegšanu gadiem uztver kā pašsaprotamu, daži izbrīnīti noliek malā - kaut kad vēlāk iepazīsies cītīgāk, bet vēl daži aizmet neminstinoties - sak, mani tas neskar. Un lai gan Deklarācijas iesniegšanas termiņš jau garām, iztaujājam Latvijas Sēklaudzētāju asociācijas (LSA) valdes priekšsēdētāju Sanitu Zuti par to, cik atsaucīgi ir lauksaimnieki Deklarācijas aizpildot . Lasīt visu rakstu »


 • Jaunumi Latvijas augu šķirņu katalogā

publicēts "Agto Tops" 2015. gada martā

Lasīt visu rakstu »


 • Drošība un korektums sēklu tirgū

publicēts "Agto Tops" 2015. gada martā

Kā ik pavasari marts un aprīlis ir spraigs laiks gan sēklu tirgotājiem, gan sēklu pircējiem. Izsakoties likumdošanas terminiem, notiek intensīva sēklu aprite. Šoreiz īpašu uzmanību gribu vērst uz sēklu tirdzniecību visos iespējamos veidos - gan par tām sēklām, kas tiks pirktas no sēkludzētājiem no dažādām firmām, gan par tām, kas meklētas pēc sludinājumiem internetā vai avīzēs. Lasīt visu rakstu »

 • Kvalitatīvas sēklas un stādāmā materiāla izvēle

publicēts "Agto Tops" 2015. gada martā

Pavasaris lauksaimniekam atnāk ar kārtējo izvēli - ko sēt savos laukos, lai rudenī varētu iegūt labu ražu. Labas ražas pamats ir sēkla, un svarīgi būt pārliecinātam par izvēlētā sēklas materiāla kvalitāti. Lasīt visu rakstu »


 • Sēklaudzēšanas lauki 2014.gadā

publicēts "Agto Tops" 2014. gada septembrī

Šobrīd ražas novākšana rit pilnā sparā, un mūsu rīcībā ir skaitļi, kas nedaudz varētu iezīmēt kopējo tendenci, kāds varētu būt šis gads sēklaudzētājiem, kas rūpējas par augstas kvalitātes sēklas materiāla sagatavošanu. Lasīt visu rakstu »


 • Aktuālākie jaunumi Latvijas augu šķirņu katalogā

publicēts "Agto Tops" 2014. gada martā

Šogad Nacionālajā augu šķirņu padomes sanāksmē izteikts priekšlikums Latvijas augu šķirņu katalogam virzīt 17 šķirnes. Lasīt visu rakstu »

 • Sertificēta sēkla - tas ir svarīgi (jeb - jaunā gada apņemšanās)

publicēts "Saimnieks" 2013. gada janvārī

Agronomiskajās pamatzināšanās ir ielikta patiesība par sēklas un šķirnes nozīmi augstu ražu ieguvē. Neviens to neapšauba, tikai, citējot kādu zemnieku: "Interpretējam katrs pēc savām vajadzībām." Lasīt visu rakstu »


 • Sēklu piedāvājums un pieprasījums

publicēts "Agro Tops" 2013. gada decembrī

Latvijas Sēklaudzētāju asociācija 30.oktobrī Zemkopības ministrijā aicināja nozares ekspertus un interesentus uz diskusiju par situāciju sēklkopības nozarē, lai aktualizētu problemātiskos jautājumus un meklētu labākos risinājumus nozares attīstībai. Lasīt visu rakstu »

 • Sēklaudzēšanas līderi 2013

publicēts "Agro Tops" 2013. gada decembrī

Pēc lauku apskatēm pieteiktajām platībām arī šogad stabils sēklaudzēšanas līderis Latvijā ir SIA Uzvara-Lauks, taču sertificēts sēklas materiāls visvairāk sagatavots ZS Kotiņi, kas no 2012.gada ražas sagatavoja veirāk nekā 2400 tonnu sēklas. Lasīt visu rakstu »


 • Sēklaudzēšanas nozarē pieaugums

publicēts "Saimnieks" 2013. gada oktobrī

Vai sēklaudzēšana ir piņķerīgs process, ar ko aizraujas tikai kādreizējie kolhozu agronomi, vai tomēr perspektīvs, mūsdienīgs lauksaimniecības virziens? Kādas ir Latvijā selekcionēto šķirņu priekšrocības un trūkumi? Neraugoties uz augsto ievesto sēklu īpatsvaru un nelegālā tirgus pārsvaru, pēc ilgāka panīkuma perioda sēklaudzēšanas nozarē Latvijā vērojama mērena augšupeja, un valsts lauksaimniecības politika patlaban atbalsta arī laikietilpīgo un sarežģīto šķirņu selekcijas darbu. Lasīt visu rakstu »

 • Sēklaudzēšanas aktualitātes

publicēts "Agrotop" 2013. gada jūlijā

Šogad sēklaudzēšanas sējumu lauku apskatēm 118 sēklaudzētāji ir pieteikuši vairāk nekā 830 sēklu laukus 9200 ha platībā, kas ir vairāk nekā iepriekšējos četros gados. Lasīt visu rakstu »

 •  Selekcionāru tiesību aizsardzība Latvijā

publicēts "Agrotop" 2011. gada augustā

Katru gadu Latvijas lauksaimnieki saņem Latvijas Sēklaudzētāju asociācijas (LSA) izsūtītas deklarācijas ar lūgumu sniegt informāciju par saimniecībā audzētajām graudaugu, rapšu, zirņu un kartupeļu šķirnēm  un ar tām apsētajām platībām. Tādā veidā asociācija palīdz selekcionāriem – šķirņu īpašniekiem īstenot savas tiesības iegūt informāciju par aizsargāto šķirņu izplatību saimniecībās un tiesības saņemt atlīdzību par aizsargāto šķirņu izmantošanu, t.i.,  pavairošanu, lai gūtu tiešus vai netiešus  ienākumus no ražas. Lasīt visu rakstu »

publicēts "Agrotop" 2011. gada martā 

Pavasaris ir cerību, jaunas dzīvības - sēklu laiks. Lai arī aiz loga varbūt vēl ir sniegs un aukstums, lauksaimnieki jau ir cītīgi pastrādājuši, meklējot iespējas iegādāties sēklas pavasara sējai vai gatavojuši tās no saviem pērnās ražas krājumiem. Tas ir process, kas katru gadu atkārtojas un kas patiesībā piešķir lauksaimnieka dzīvei īpašas sajūtas un burvību – katru gadu sākt no jauna... un nekad neaizmirst kādu senu tautas gudrību– ko sēsi, to pļausi. Lasīt visu rakstu »

publicēts "Agrotop" 2009. gada martā

Jebkuras sugas audzēšanas rekomendācijās līdzās augsnes sagatavošanai,mēslošanai, augu aizsardzībai un citām agronomiskām zināšanām uzmanība tiek vērsta arī uz šķirņu izvēli un sēklas kvalitāti. Zinātnieku aprēķini rāda, ka sējuma ražība par 30-50% ir atkarīga no sekmīgi izvēlētas mēslošanas un augu aizsardzības sistēmas. Savukārt šķirnes ģenētiskais potenciāls var ietekmēt gala rezultātu vēl par 10 līdz 25%.Uzsvars gan tiek likts uz vārdiem – ģenētiskais potenciāls.Tātad, no vienas puses, saimniekam ar pareizas agrotehnikas palīdzību jārada apstākļi, lai šķirne varētu parādīt visas savas labās īpašības.Bet no otras puses jāizvēlas šķirne, kas konkrētajos augsnes un klimata apstākļos, spēj savu potenciālu parādīt. Lasīt visu rakstu »

publicēts "Agrotop" 2009. gada martā

Šķirnes dzīves ilgums vienlīdz atkarīgs ir no selekcionāra darba šķirnes uzturēšanā, kā no sēklkopības darba saimniecībās. Tāpēc svarīgi ir saprast, kā mēs katrs izprotam jēdzienu „sēklkopība” . Definīcija, kas dota Latviešu valodas skaidrojošā vārdnīcā (www.vvk.lv.) saka: „Sēklkopība ir augkopības nozare, kas nodarbojas ar sēklas audzēšanu un sēklas kvalitātes uzlabošanu”. Kā agronomam, man šķiet, ka tik vienkārši viss nav. Jaunos lauksaimniekus šī definīcija var stipri maldināt, jo nepasaka šīs nozares patieso būtību. „Sēklkopība - šķirnes sēklu pavairošana ražošanas vajadzībām, saglabājot šķirnes sākotnējās īpašības. (J.Naudiņš, Lauksaimniecības augu selekcija un sēklkopība, 1972.) Lasīt visu rakstu »