« Atpakaļ uz meklēšanu
Šķirne: Sonate
Suga: Lupīna
lupina_sonate.jpg

SONATE

Šaurlapu lupīna

Lupīnas ir vērtīgi, olbaltumvielām bagāti lopbarības augi. To labākās īpašības izpaužas, ja audzē vieglākās, skābākās smilts augsnēs, kura ir mazāk piemērota citu (āboliņu, lucernu) tauriņziežu audzēšanai. Lopbarībai izmanto mazalkaloīdo lupīnu veģetatīvo masu, novācot to ziedēšanas laikā, kā zaļbarību, vēlākās attīstības fāzēs izmanto skābbarības gatavošanai. Tāpat vērtīga barība ir lupīnas sēklas.
Nozīmīga ir lupīnas vieta augusekā, tās saknes un pēcpļaujas atliekas bagātina augsni ar slāpekli. Ar gumiņbaktēriju palīdzību tā saista augsnē līdz 120 -160 kg/ha N. Lopbarībā mēs piedāvājam izmantot šaurlapu lupīnu, kas ir viengadīgs vasarāju tipa augs. Spēcīgi attīstīta mietsakne, šķautņains stublājs (0,5-0,7 cm) pēc noziedēšanas diezgan ātri pārkoksnējas. Lapas staraini saliktas. Ziedi sakopoti piramidālos ķekaros, stublāju un zaru galotnēs, zili, bāli violeti. Pākstis veidojas 5 -7 cm garas, pūkainas, nogatavojušās viegli atveras. Sēklas ir nierveida, nedaudz saplacinātas, pelēkas viegli maromorētas. 1000 sēklu masa 150 - 220 grami.AGROTEHNOLOĢIJA
Priekšaugs
Vislabāk lupīnu izvietot pēc ziemājiem, kartupeļiem vai citiem kultūraugiem, kuri atstāj augsni tīru no nezālēm.
Mēslošana
Lai iegūtu augstas ražas mazāk auglīgās augsnēs, jālieto pietiekami lielas mēslojuma devas. Efektīvs ir organiskais mēslojums, kas palielina zaļmasas ražu un ietekmē arī sēklu ražu. Lupīna ir atsaucīga pret fosfora un kālija minerālmēslojumu: 40 - 60 kg/ha P2O5 un 80 - 140kg/ha K2O. Jo augsne smilšaināka, jo vairāk jāpievērš uzmanība kālija mēslojumam. Maz iekoptās augsnēs augu augšanas sākumā būtu nepieciešams arī slāpekļa  minerālmēsli (30 - 45kg/ha).
Augsnes apstrāde
Jācenšas pēc iespējas pilnīgāk iznīcināt nezāles. Svarīgi , lai augsnes virskārta būtu sastrādāta vienmērīgi.
Sēšana
Vēlama ir sēklas materiāla apstrāde ar nitragīna gumiņbaktērijām. Sējas laiks ir pēc iespējas agrāks, aprīļa mēnesis. Ja ir plānota sēklu ieguve, zaļmasas ieguvei var sēt līdz maija vidus, galvenais, lai dīgšanas periodā būtu pietiekams mitruma nodrošinājums. Sējas veids - parastā rindsēja. Izsējas norma 140 -220 kg/ha. Sēklu iestrādes dziļums 2 - 4 cm, dīgstot virs augsnes, iznes dīgļlapas.
Sējumu kopšana
Sākumā ir lēna augu attīstība, nezāles ir nopietnas konkurentes. 
Slimības un kaitēkļi
Lupīnas bojā fuzarioze, izraisa augu novīšanu, sakņu puvi. Augi slimo arī ar pelēko un balto puvi. Slimību apkarošanai liela nozīme ir agrotehnikai. No kaitēkļiem lupīnu bojā lupīnas smecernieks, arī svītrainais zirņu smecernieks.


Šķirnes Sonate piemērotība zaļmasas ieguvei
Kvalitātes rādītāji
Zaļās masas ražība, t/ha 49.43
Sausnes ražība, t/ha 7.99
Veģetācijas periods, dienas 52
Veldres noturība, balles 1-9 7.0
Augu augstums, cm 59
Lapainība,% 75.0
Olbaltuma daudzums zaļajā masā,% 18.4
Kokšķiedras daudzums zaļās masas sausnē,% 33.60
Šķirnes Sonate graudu ražas ieguves 
Izmēģinājumu dati
Graudu raža, t/ha 2.22
1000 sēklu svars, g 121.40
Veģetācijas ilgums, dienas 90
Veldres noturība, balles 1-9 7.0
Noturība pret sēklu izbiršanu, balles 1-9 8
Augu augstums, cm 59
Olbaltuma daudzums sausnē, % 36.30Diemžēl mūsu sēklaudzētāji šobrīd nepiedāvā šīs šķirnes sēklas!