LSA sezonas apskats 2021

2021.gada vasaras sezona līdz augustam bija netipiski karsta un sausa. Karstuma dēļ graudaugi  nogatavojās paātrināti, kulšana sākās aptuveni 10 dienas agrāk, masveida kviešu kulšanu Zemgalē varēja uzsākt jau jūlija beigās. Daļa saimniecību to arī izdarīja, bet daudzi vēl vāca ziemas rapsi.

Sausums un kukaiņu invāzija sevišķi ietekmēja lauka pupu ražu.

Ar augusta pirmajām dienām sākās lietavas, kas daudzviet uz 2 nedēļām pilnībā apturēja ražas novākšanu. Lietavas turpinājās visu augustu un daļēji arī septembri. Lai gan ziemāju graudaugu novākšanas sezonu varēja uzsākt ļoti agri, lietavu dēļ tā ievilkās līdz pat septembra beigām.

Ziemāju graudaugu raža galvenajos audzēšanas reģionos bija tuva vidējai un ņemot vērā augstās graudu cenas, lauksaimnieki varēja justies apmierināti.

Daudz sliktāka situācija bija ar graudaugu vasarājiem, kuru ražas vasaras vidus sausums un karstums ietekmēja ļoti ievērojami. Nelabvēlīgie laika apstākļi ietekmēja arī ievāktā sēklas materiāla kvalitāti.

Neskatoties uz ieilgušo ražas vākšanas sezonu, iesēto ziemāju graudaugu platības pārsniedz vidējos rādītājus, taču, tā kā sēja bija novēlota un laiks pēc sējas salīdzinoši vēss, liela daļa graudaugu līdz ziemai attīstījās samērā vāji.

Kartupeļiem ražas kritums sasniedzis līdz pat 50%. Pēc slapjajiem rudens apstākļiem kartupeļiem gan preču, gan sēklas materiāls slikti glabājas.