Sertificētas sēklas nozīme

Jaunu šķirņu selekcijas process ir garš, laikietilpīgs un dārgs pasākums, dažos gadījumos līdz pat 15–17 gadiem, lai taptu jauna perspektīva šķirne vai hibrīds. Tieši augu selekcija ir ļoti nozīmīga nākotnē, raugoties uz klimata pārmaiņām un dažādiem augu aizsardzības līdzekļu lietojumu ierobežojumiem. Jums noteikti ir un būs nepieciešams plašs klāsts kvalitatīva, dažādu augu sugu un šķirņu sēklas materiāla, kas piemērots mainīgajiem klimatiskajiem apstākļiem. Šobrīd uz to esam likuši ļoti lielu uzsvaru, izvēloties no selekcionāriem jaunās šķirnes un hibrīdus.

Laikā, kad ir pieaugušas lauksaimniecības preču ražošanas izmaksas, ikviens ir spiests meklēt veidus, kā tās samazināt. Viens no variantiem ir pašaudzēta sēkla (turpmāk – FSS). Ko varam iegūt un ko zaudēt, sējot pašaudzēto sēklu?

Izmantojot vairākus gadus savā saimniecībā FSS, sēklām neatkarīgi no šķirnes un sugas zūd unikālās īpašības un izturība. Neminēšu, cik % lielas ir FSS platības Latvijā, bet tas skaitlis liek aizdomāties – kāda virzība ir Latvijas lauksaimniekam. Cilvēku populācija pasaulē pieaug ļoti strauji, 2050. gadā varētu būt ap 10 mljrd. cilvēku, jau tagad piedzīvojam dažādus klimata izmaiņu procesus. Tas, ko gribu pateikt, nav nekas jauns – domājam un darām ilgtspējīgi! Sējot sertificētas sēklas, nodrošinām kvalitatīvākus graudus un eļļas augu sēklas, kas savukārt rada jaunas tirdzniecības iespējas veiksmīgai tālākai darbībai. Aizvien vairāk graudu tirgū tiek pieprasīta konkrēta šķirnes vai hibrīda raža.

Neapzinoties mēs paši radām būtiskus zaudējumus selekcionāriem un ierobežojam arī to darbu pēc jaunu šķirņu, hibrīdu izstrādes, kas varētu palielināt saimniecības ieņēmumus. Īsāk sakot mums nebūs jaunu perspektīvu šķirņu, ko sēt, ja tā turpināsim.

Pilnu Saimnieks.LV 2023.gada jūnija rakstu lasiet šeit.